lęk napadowy

Napady paniki

Oblicza lęku – napady paniki

Napady paniki są czymś stosunkowo częstym w populacji. Ok 30% dorosłych osób doświadczyło co najmniej jednego napadu paniki. U jednych osób mogą wystąpić jednorazowo w życiu, u innych od kilku epizodów w ciagu życia do wielu razy w ciagu tygodnia. Są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Wydaje się, że istnieje związek miedzy napadami paniki a depresją ponieważ bardzo często osoby cierpiące na powtarzające się napady paniki cierpią również na zaburzenia depresyjne. Najczęściej pojawiają się po raz pierwszy w trzeciej dekadzie życia. Napad paniki może wystąpić również nocą wybudzając ze snu. Nieleczone oddziałują bardzo destrukcyjnie na życie chorego.

Napad paniki- co to jest?

Zasadnicze cechy napadu paniki

Atak paniki to strach osiągający czasem rozmiary przerażenia, który zaczyna się nagle, szybko rozwija. Towarzyszą mu liczne objawy somatyczne: kołatanie serca, uczucie duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, drętwienia lub mrowienie, dreszcze, uczucie gorąca, dławienia, nudności, nadmierne pocenie się. osoba doświadczająca napadu boi się, ze zwariuje lub umrze. Musza wystąpić conajmniej 4 objawy somatyczne aby mówić o napadzie paniki. Czasami towarzyszy napadowi odczucie obserwowania siebie z zewnątrz (uczucie depersonalizacji).

Rodzaje napadów paniki

Napad paniki może być prowokowany (uwarunkowany sytuacyjnie) lub nieprowokowany (niespodziewany). Uwarunkowany sytuacyjnie to taki, który wystąpi w określonej sytuacji jak wizyta w zatłoczonym miejscu lub jazda autostradą. Napad nieprowokowany lub inaczej niespodziewany pojawia się bez wyraźnego bodźca – osoba nie zdaje sobie sprawy z żadnego wydarzenia, przedmiotu lub myśli, które uruchomiły atak. Wyróżniamy również napady wrażliwe sytuacyjnie, do których może dojść w określonej sytuacji ale nie musi. Czyli czasami w odpowiedzi na określony bodziec jak przebywanie w zatłoczonym miejscu osoba może doświadczyć napadu. Powyższe rozróżnienia mają znaczenie dla postawienia diagnozy. W przypadku napadów prowokowanych mówimy o fobiach, a niespodziewanych o zaburzeniach z napadami paniki.

Zaburzenie z napadami paniki

O zaburzeniach z napadami paniki jako chorobie mówimy wtedy kiedy napady pojawiają się niespodziewanie i osoba obawia się, że będa sie powtarzać. W związku z tym próbuje im zapobiec unikając miejsc, w których sie pojawiły. Trwają conajmniej miesiąc, powodują cierpienie i zaburzają normalne funkcjonowanie.

Inne choroby, w przebiegu których pojawiają się napady paniki to m in zespół stresu pourazowego, fobie, zaburzenia nastroju, odżywiania, psychotyczne, osobowości oraz w zaburzeniach z używaniem substancji psychoaktywnych.

Napad paniki czy zawał serca lub niski poziom cukru?

Czasami napad paniki może być wywołany przez niektóre choroby lub stany somatyczne (choroba może być zamaskowana przez napad paniki). Do takich chorób i stanów należą: zawał serca, arytmia, wypadanie płatka zastawki mitralnej, niski poziom cukru, padaczka skroniowa, guz chromochłonny nadnercza, zatrucie substancjami psychoaktywnymi jak kofeina, marihuana, amfetamina.

Author: Agnieszka Rybicka

Autorka jest certyfikowaną psychoterapeutka i psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top