Open post
funkcje złości

Złość – emocja o złej sławie

 Złość to jedna z głównych emocji jakich doświadczamy w życiu. Sama w sobie neutralna. Pojawia się gdy nasze granice zostały przekroczone. Gdy czujemy się zagrożeni stratą, dotknięci, źle i niesprawiedliwie traktowani, zdradzeni. Potrzebna jest do rozpoznawania zagrożeń, strzeżenia granic, do dbania o nasze potrzeby. Przydaje się do wyrażania odmiennych poglądów, mówienia NIE, podejmowania trudnych decyzji. Uruchamiana często przez strach, który znajduje się na jej drugim biegunie. Jak obchodzić się z tą wybuchową emocją stanowiąca jednocześnie źródło dużej energii, wskazówkę i informację o tym co się wydarza. Porównując złość do ognia – jak ugotować posiłek zamiast spalić cały dom. Jak używać jej konstruktywnie nie raniąc i nie niszcząc innych i siebie. Continue reading „Złość – emocja o złej sławie”

Open post
po co nam emocje

Funkcje emocji

Po co nam emocje?

Doświadczając trudnych emocji czasem myślimy, że lepiej byłoby ich nie mieć lub mieć ich mniej albo doświadczać tylko tych przyjemnych.  Jednak każda z emocji ma sens i znaczenie. Nie da się odciąć od nieprzyjemnych i zachować tylko te przyjemne. Emocje są regulatorami naszego funkcjonowania. Pełnią wiele użytecznych funkcji, nadają życiu smak czyniąc go pięknym, ciekawym i intensywnym. Pozbycie się ich byłoby nie tylko szkodliwe ale też zubażające. Z drugiej strony ich cechy jak intensywność, częstotliwość i czas trwania bywają czasem kłopotliwe i zaburzające. Po cóż więc natura nas w nie wyposażyła? Jakie są funkcje emocji?

Continue reading „Funkcje emocji”

Open post
podstawy dobrego związku

Fundamenty dobrego związku

Bezsprzecznie jesteśmy istotami społecznymi. Udowodniono, że brak bliskich relacji wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Udany związek zapewnia wsparcie psychiczne, które łagodzi stres i lęk, a samotność zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Jednym z czynników wpływających na długość życia jest ilość i jakość relacji międzyludzkich jakie mamy. Jednak budowanie udanych i trwałych bliskich relacji nie jest wcale proste. Od czego więc zależy czy uda się zbudować dobry związek? Jakie są fundamenty dobrej i trwałej relacji?

Continue reading „Fundamenty dobrego związku”

Open post
dobra relacja

Jak zbudować dobry związek?

Problemy w relacjach

Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że wzajemny szacunek, zaufanie, akceptacja, dojrzałość partnerów są podstawą dobrych związków. Wszyscy, przynajmniej z grubsza to wiemy. Jednak z jakiegoś powodu często coś idzie nie tak w związku, pojawiają się problemy w relacjach i trudno powyższe złote rady z kolorowych czasopism wcielić trwale w życie.

Continue reading „Jak zbudować dobry związek?”

Open post
załamanie nerwowe

Kryzys psychologiczny

Kryzys psychologiczny wpisany w życie

Nie da się przeżyć życia bez kryzysu. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmaga się ze znaczącą stratą, trudną zmianą czy rozczarowaniami w istotnych dla nas sprawach. O kryzysie psychologicznym mówimy wtedy kiedy w wyniku trudnych wydarzeń lub wewnętrznych konfliktów dochodzi do przeciążenia lub załamania zdolności osoby do radzenia sobie. Równowaga psychiczna jest zakłócona, chwieje się poczucie sensu życia osoby, system wartości, własny obraz. Pojawia się stan napięcia, niepokoju, czasem rozpaczy, poczucia przytłoczenia i niemożności uporania się z sytuacją. 

Continue reading „Kryzys psychologiczny”

Open post
lęk w relacjach

Nieśmiałość

Nieśmiałość w relacjach

Nieśmiałość jest dość powszechnym zjawiskiem. Większość z nas doświadczyła lub doświadcza pewnego dyskomfortu w nowych sytuacjach społecznych lub podczas wystąpień publicznych. Nieśmiałość objawia się również w sytuacjach kiedy trzeba wyraźniej zaistnieć i na przykład upomnieć się o swoje prawa. Bywa bardzo uciążliwa, utrudnia nawiązywanie relacji, a czasem normalne funkcjonowanie np. w pracy kiedy trzeba brać udział zebraniach zespołu lub wygłosić mowę publicznie. 

Continue reading „Nieśmiałość”

Open post
choroby a napady paniki i lęk

Choroby i stany somatyczne, które mogą powodować lęk i napady paniki

Choroby i stany ciała wywierają wpływ na emocje nie tylko w taki sposób, że martwimy się nimi lub jesteśmy przygnębieni. Czasami lęk lub depresja a także inne zaburzenia psychiczne stanowią objawy choroby lub stanu fizycznego. W takim wypadku w pierwszej kolejności zajmujemy się chorobą i przywróceniem zdrowego funkcjonowania organizmu, co pociąga za sobą normalizację lęku i innych objawów.

Continue reading „Choroby i stany somatyczne, które mogą powodować lęk i napady paniki”

Open post
jakie są przyczyny zaburzeń lękowych

Przyczyny zaburzeń lękowych

Jakie są przyczyny zaburzeń lękowych? U podstaw zaburzeń lękowych leżą różne przyczyny działające na wielu poziomach. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, które są decydujące lub pierwotne ponieważ wzmacniają się wzajemnie. Zaburzenia biologiczne mogą być uruchamiane przez stres lub problemy psychologiczne mogą wynikać z dysfunkcji biologicznych. Dlatego najskuteczniejsze leczenie to takie, które działa na wielu poziomach od zmiany psychologicznej poprzez zmiany w trybie życia, a także sposobie żywienia i aktywności.

Continue reading „Przyczyny zaburzeń lękowych”

Open post
mniejszość a stres

Stres mniejszościowy

Co to jest stres mniejszościowy? Stres mniejszościowy to stosunkowo nowe pojęcie (Brooks 1981, Meyer, 2003) z zakresu psychologii i socjologii. Dotyczy specyficznego doświadczenia związanego z przynależnością do grupy mniejszościowej. Członkowie grupy mniejszościowej np. społeczność LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) stanowiąc mniejszość w społeczeństwie mierzą się z szeroką gamą negatywnych reakcji na swoją odmienność od dominującej heteronormatywnej większości.

Continue reading „Stres mniejszościowy”

Posts navigation

1 2 3 4
Scroll to top