zespół napięcia przedmiesiączkowego

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne dawniej  zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS (premenstrual syndrome). Dolegliwości te, które często są wyśmiewane i nie zawsze traktowane poważnie występują nawet u 20% kobiet w wieku rozrodczym. Dla 2-7% spośród nich stanowią istotny problem, gdyż mogą być tak nasilone, że zaburzają znacznie normalne funkcjonowanie.

Na czym polega PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zaburzenie związane z cyklem menstruacyjnym. Przez kilka dni przed miesiączką kobieta przeżywa liczne objawy somatyczne oraz  zaburzenia nastroju i zachowania. Może doświadczać depresji, nerwowości, lęku, zniechęcenia, drażliwości. Osoby skarżą się na płaczliwość, problemy z koncentracją, utratę zainteresowań, znużenie. Mogą pojawić się wzmożony apetyt, zaburzenia snu. Wśród dolegliwości somatycznych dominują: bóle mięśni, wrażliwość piersi, obrzęki, uczucie ociężałości, bóle głowy. Krótko po rozpoczęciu miesiączki objawy ustępują.

Kiedy diagnozujemy przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder – PPD)?

PPD to ciężka postać objawów przedmiesiączkowych. Dotyka do 7% kobiet. Objawy występują przez większość cykli menstruacyjnych w ciagu roku i są tak nasilone, że powodują istotne cierpienie lub zaburzają normalne funkcjonowanie w życiu osobistym i zawodowym. 

Problem rozpoczyna się często w latach młodzieńczych. Może występować dziedzicznie. Do czynników ryzyka należą: nadmierna masa ciała, a także stres i traumy. Istnieje podwyższone ryzyko próby samobójczej. Z problemem tym współwystępują inne zaburzenia nastroju, lękowe lub dwubiegunowe.

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne jest często lekceważone i rzadko diagnozowane. Biorąc pod uwagę, że objawy występują mniej więcej przez tydzień w każdym cyklu menstruacyjnym kobieta czuje się źle przez około 1/4 roku co ciągnie się przez cały okres reprodukcyjny. Jest to istotne cierpienie, którym należy się zająć korzystając z pomocy lekarza.

 

Author: Agnieszka Rybicka

Autorka jest certyfikowaną psychoterapeutka i psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top