proces żałoby

Żałoba po stracie

Reakcja żałoby

Po utracie bliskiej osoby zmagamy się z całą gamą trudnych i bolesnych emocji. Jest to naturalny proces żałoby, który ma swoje etapy i ostatecznie kończy się wewnętrznym rozstaniem ze zmarłą osobą, zaakceptowaniem tej straty i pójściem dalej. Emocje słabną, osoba adaptuje się do zmian w życiu i jest w stanie się nim na nowo cieszyć. Reakcja żałoby może pojawić się również po rozstaniu, rozwodzie, utracie zwierzęcia, z którym człowiek był związany, poronieniu, amputacjach, a nawet po utracie cennego przedmiotu.

Żałoba – etapy

Początkowo pojawia się szok i osłupienie, które może trwać zazwyczaj od kilku godzin do tygodnia. Osoba ma odczucie nierealności lub wewnętrznej pustki. Mogą wystąpić napady paniki lub nadmierna aktywność. Częste są uczucia rozpaczy i gniewu zarówno na zmarłego lub inne osoby z otoczenia. Czasem pojawia się zaprzeczanie, człowiek nie wierzy w śmierć bliskiej osoby. Czasami okoliczności śmierci pozwalają łudzić sie przez długi czas, że bliski żyje kiedy np. ciało nie zostało odnalezione.

W kolejnym etapie dominuje poczucie pustki i osamotnienia. Osoba zamyka się w sobie wspominając zmarłego. Przedmioty i miejsca związane ze zmarłym wywołują ból psychiczny. Może pojawić się drażliwość, płaczliwość wrogość wobec osób które miały kontakt ze zmarłym np. lekarzy. Reakcja ta związana z bezradnością.

Kolejny etap to zaakceptowanie nieodwołalności straty i doświadczanie uczuć rozpaczy, braku sensu życia, apatii.

Proces żałoby kończy etap, w którym człowiek akceptuje stratę i adaptuje się do nowego sposobu życia. Czasami całkowita akceptacja straty nie jest możliwa np. rodzice, którzy stracili dziecko mogą wprawdzie zaadoptować się do straty ale doświadczać nawrotów bólu w ciagu życia.

Etapy te trwają od kilku miesięcy do roku (najczęściej około 6 miesięcy). Stopniowo łagodnieją. Osoba przystosowuje się do nowej sytuacji, koncentruje na nowych celach, związkach, pojawiają się dobre wspomnienia o zmarłym zamiast rozpaczy.

Żałoba jest silnym stresem i często w tym okresie dochodzi do poważnego pogorszenia stanu zdrowia zwłaszcza u osób starszych.

Osoby w żałobie potrzebują wsparcia otoczenia nie tylko na początku ale w ciągu całego procesu żałoby.

Powikłanie procesu żałoby

U niektórych osób pojawia się trudność z zaakceptowaniem rzeczywistości straty i dochodzi u nich do powikłania procesu żałoby, która może przekształcić się w depresję.

O powikłanej żałobie można mówić kiedy silne emocje takie jak rozpacz, poczucie beznadziejności nie słabną z upływem czasu. Nic nie przynosi ulgi, a osoba przeżywa poczucie winy i własnej bezwartościowości, nie ma chęci do życia. Mogą pojawić się również myśli samobójcze.

O utrwalonej żałobie można mówić kiedy osoba przez conajmniej rok przeżywa intensywny żal i tęsknotę za zmarłym bliskim. 

W takich przypadkach wskazane jest pomoc lekarza psychiatry lub/i psychoterapeuty, psychologa.

Author: Agnieszka Rybicka

Autorka jest certyfikowaną psychoterapeutka i psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top