funkcje smutku

Smutek

Jaki sens ma emocja smutku?

Smutek nie jest „modnym” uczuciem. Biorąc pod uwagę wszechobecny przekaz kim jest osoba sukcesu jaką należy się stać 😉 smutek jest wręcz obciachowy… Bywa, że wstydzimy się tej emocji. Często uznajemy ją za coś bardzo niepożądanego, objaw chorobowy lub symptom nieradzenia sobie w życiu. Tymczasem ma ważną rolę do odegrania. 

Funkcje smutku

W przeciwieństwie do innych emocji smutek zamiast pobudzać do czegoś odbiera nam energię. Kieruje bardziej do wewnątrz, pobudzając do refleksji pozwala się zatrzymać. Jest konsekwencją straty czegoś dla nas ważnego, naturalną reakcją na żałobę. Dopuszczenie i przeżycie smutku pozwala pogodzić się ze stratą począwszy od utraty swoich wyobrażeń, iluzji poprzez bardziej namacalne straty relacji, bliskich, pracy, zdrowia. 

Kiedy widzimy, że żadne nasze starania nie mogą nic zdziałać pojawia się smutek, apatia, spada motywacja, izolujemy się. Z jednej strony to bardzo trudny emocjonalnie stan w zależności od skali straty. Doświadczamy wtedy psychicznego bólu, przeżywamy przytłoczenie, pustkę, apatię, czasem objawy psychosomatyczne. Jednak z drugiej strony przestajemy uderzać głową w mur, bać się i zatrzymujemy się w działaniach. 

Często uznanie straty i przeżycie smutku przynosi spokój i ulgę, zwłaszcza wtedy kiedy spędziliśmy mnóstwo czasu na walce goniąc za jakąś iluzją. Przeżycie straty bywa łatwiejsze niż wieloletnie walenie głową w mur, wściekanie się lub szukanie szczęścia w niewłaściwych miejscach – w tym sensie smutek bywa pożyteczny. Pozwala zamknąć rozdział życia poprzez uznanie prawdy np. rozwiązanie toksycznego związku.

Refleksje związane ze smutkiem pozwalają przewartościować życie i zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy i jak możemy o to zadbać. 

Podejrzewa się, że funkcją smutku jest zapobieganie traceniu energii na rzecz sprawy bez szans. Bierność towarzysząca smutkowi może ułatwiać dochodzenie do siebie po trudnym wydarzeniu. Inną funkcją przeżywanego smutku może być również wołanie o pomoc.

Kiedy smutek staje się chorobą?

Jeśli nie poradzimy sobie ze stratą i smutek osiągnie duże rozmiary może przekształcić się w depresję. Ważne jest kryterium czasowe. Kiedy smutek/obniżony nastrój trwa powyżej dwóch tygodni, jest silny, towarzyszą mu myśli samobójcze, negatywne widzenie siebie i świata wtedy należy udać się do specjalisty po pomoc. Więcej informacji jak odróżnić przejściowy zły nastrój od depresji znajdziesz tutaj <<<

Author: Agnieszka Rybicka

Autorka jest certyfikowaną psychoterapeutka i psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top